Přihlášení do RIS

Národní setkání rybářské mládeže

Po úspěšně uspořádaném Národním kole Zlaté Udice v loňském roce, připadlo, jak je zvykem, letošní Celorepublikové setkání rybářské mládeže na Západočeský územní svaz. Pořadatelství se zhostila Místní organizace Nepomuk společně s odborem mládeže Západočeského územního svazu a přátelé rybářského kroužku MO Nepomuk.

Jako hlavní místo akce byl vybrán kemp Nový rybník v blízkosti města Nepomuk.

Během pátečního odpoledne se začaly sjíždět týmy z územních svazů Severních a Východních Čech, následováni týmem z Prahy, Moravskoslezska a v neposlední řadě i místního týmu Západních Čech.

Náš tým Západočechů reprezentovaly děti z místní organizace Nepomuk a Stříbro, které vyslalo děti z kroužku v Kladrubech. Vedoucí týmu jsem byl dosazen já, Jan Hozman, a Petr Janouš, oba z MO Nepomuk. Za děti byly nominováni David a Ondra Holubovi, Kristýna Kamasová a Pepa Vacek z MO Nepomuk a David Havránek s Vaškem Pechmanem z Kladrub.

Při slavnostním začátku víkendové akce, vystoupili čestní hosté v čele s panem předsedou rybářského svazu panem Ing. Šímou a vedoucím odboru mládeže pro Západní Čechy Jirkou Podskalským a Petrou Hnízdilovou. Následovalo přivítání starostou města Nepomuk panem Švecem a předsedou MO Nepomuk panem Somolíkem. Poté dostali týmy upomínkové předměty z národního setkání a rozlišovací trika. Všechny upomínkové předměty společně s triky byly uschovány v batůžku s logem ČRS, který u většiny obdarovaných vzbudil obdiv.

Týmy si se převlékly do triček, které je barevně odlišovaly. Náš Západočeský byl obarven na žluto, Severočeský na červeno, Severočeský do černa, Praha se zbarvila do zelené a Moravskolezský tým do hnědé barvy.  Pořadatelé, pro barevně rozlišené týmy, připravili obdobu soutěž na motivy francouzské televizní hry, které byla přenesena i do české verze - hru Pevnost. Každému týmu byl přidělen jeden průvodce, který týmu hlídal vyhrané klíče, indicie a po celou dobu soutěže tým provázel. „Klíčníky“ se staly děti z rybářského kroužku MO Nepomuk. V průběhu pátečního odpoledne týmy získávali v 7 disciplínách klíče k pokladnici a ve 3 úkolech čas navíc pro vybrání pokladu z pokladnice. Strážci disciplín se stali členové odboru mládeže ZČ územního svazu a přátelé rybářského kroužku MO Nepomuk. Disciplín se účastnily jak děti, tak i jejich vedoucí. Nominovaní soutěžící získávali odměny například v hledání klíče v nádobách s rozličným obsahem, který nebyl vždy příjemný, stříleli ze vzduchovky, chodili po laně, rozvazovali uzle, plavali lodí ke klíči, anebo sváděli početní boj se strážcem.

V sobotu ráno po snídani přijel autobus a všechny odvezl do Plzně, kde se týmy rozdělily do dvou skupin, kdy první skupina byla vysazena na hře Laser Game a druhá pokračovala do Science Center Techmanii. Po obědě, který byl připraven v Techmanii se skupiny vyměnily. V Laseru Gamu spolu svedly týmy v této hře turnaj.

Po návratu do kempu byla připravena druhá část Pevnosti, ve které děti získávaly indicie, díky kterým mohly týmy rozluštit heslo, které je pustilo k pokladnici. Poslední část již byl výběr pokladnice, ke kterému mohli týmy přistoupit, až po napsání a předvedení výsledného hesla. Indicie byly: KAPKA (symbol RT), PADESÁT (50 otázek v testu na udici), JURY (rozhodčí při rybolovné technice a lovu ryb), JAKUB KRČÍN (jedna z otázek v testu), SIGNÁL (pro zahájení rybolovu), SOUČET (rozhodující součet pro výsledky), VIMBA VIMBA (podoustev říční), KRAJ (závodí 8 krajů), které spojovaly, námi všemi známe heslo - Zlatá udice. Vybírání pokladnice probíhalo formou štafety v přenášení namočené houbičky a její vymačkání do připravené nádoby, která byla již dopředu připravená s barvivem daného týmu. Ne všechny týmy dokázaly vyhrát souboj se strážci klíčů a indicií, a proto musely obětovat některé své členy. I když několik týmu nepřišly na výsledné heslo, byly připuštěny k vybírání pokladu, ale s menším omezeným časem. Výsledek výběru pokladnice byl: Západočeši, Praha, Severočeši, moravskoslezští, Východočeši a poslední skončili Středočeši.

Večer, i po lehkém zkažení počasí deštěm, si děti opekly vuřty a vedoucí navštívil předseda odboru mládeže při ČRS pan Marek s manželkou.

V neděli proběhlo předání ubytování a přesun do obce Klášter na revír MO Nepomuk, kde proběhl závod v lovu ryb přívlačí. Zázemí pro děti poskytl TJ Sokol Klášter, který zapůjčil svůj stánek s pergolou.  Závod probíhal v sedmi vytyčených sektorech. Týmy se po 20 minutách střídaly na úsecích dlouhých zhruba 30 metrů. Na revír byl, jako zpestření, vysazen Západočeským územním svazem siven americký. Děti i vedoucí se snažily tyto ryby ulovit. Dařilo se odlovovat i naše typické dravce a to štiku, candáta i okouna.  Vše bylo měřeno a bodově ohodnoceno siven 1cm=1bod, okoun 1cm-2body, štika 1cm-3body a vše ostatní 1cm=5bodů. Všechny dravé ryby byly po ulovení zpět navráceny revíru. Pouze pár kusů sivena si děti mohly ponechat dle rybářského řádu a na místě ugrilovat. Po celou neděli byl týmům k dispozici závodník první ligy v přívlači Martin Hubálek, který dětem radil a pomáhal s rybolovem.

Závod navštívila i krajská televize ZAK, která ze závodu pořídila reportáž.

Po obědě a ochutnání připravených sivenů proběhlo slavnostní zakončení akce, kterého se zúčastnil i starosta obce klášter pan Bartošek.

Doufáme, že byl tento víkend zajímavý a zábavný a že si ho užili nejen samotní závodníci, ale i jejich vedoucí.

Všechny soutěže se počítaly dohromady a z nich se potom udělalo konečné pořadí. Díky perfektním výsledkům jsme se stali vítězi všech bodovaných disciplín, na druhém místě se umístil Východočeský územní svaz následovaný Prahou. Čtvrté místo obsadil Severočeský územní svaz, na pátém Moravskoslezský územní svaz a na posledním místě se umístil Středočeský územní svaz.

 Velice bychom chtěli poděkovat všem, kteří se podíleli na přípravě tohoto setkání, a ještě větší dík patří všem, kteří nás finančně podpořili – Západočeský územní svaz, město Nepomuk, obec Klášter, Český rybářský svaz, Mivardi, Silnice Nepomuk, Klaus Timber, Pekárna Pondělík, SekoBus Sedláček, Techmania Science Center, Autocentrum Jan Šmucler, Decathlon a firmě Adapt print. Velké poděkování patří i naší fotografce Zuzce Topičové, která se postarala o zdokumentování celého setkání.

Více fotografií na Rajče.net