Přihlášení do RIS

1st FIPS – Mouche Ladies World Flyfishing Champions 4.-10. 7.2022

6DFFF75A-C02D-499A-9210-D3F6488C68AB.jpeg

Byla jsem součástí úžasného českého týmu na historicky prvním mistrovství světa žen v muškaření v Norsku. Mistrovství probíhalo v okolí městečka Koppang. Družstvo se skládalo z žen z různých koutů České republiky, Tereza Rutová (Praha), Kateřina Švagrová (jižní Čechy), Eliška Marková a Štěpánka Šimůnková Marková (jižní Morava) a Markéta Procházková (západní Čechy), pod vedením nejlepšího trenéra Jaromíra Šrama (jižní Čechy).

Známe se s holkami už celá léta a myslím, že jsme úžasný tým s velkým srdcem pro rybařinu. Mistrovství světa se účastnilo celkem 9 týmů: Švédsko, Holandsko, Francie, JAR, Austrálie, USA, Norsko, Finsko, ČR. Na mistrovství jsme vyrazily s týdenním předstihem, abychom se seznámily s místními vodami. S tím nám pomáhal náš průvodce Ondřej Pekárek, který v Norsku několik let žil a také rybařil. Každý den jsme jezdily na tréninkové úseky řek Norde renaelva, Glomma lower, Glomma upper, Atna a jedno jezero Solensjoen lake. Postupně jsme objevovaly mušky, které použijeme při závodech.

Den první

Závodů bylo celkem pět během tří dnů, s tím že každá z našeho družstva chytala jinde, bylo to dosti náročné, vody teklo pro tohle období v Norsku až moc. Od našeho příjezdu vládlo deštivé počasí, ale před závody se umoudřilo. Já začala prvním kolem na jezeře, v lodi jsem byla s Američankou, která mě překvapila stejným výběrem míst pro chytání, celkem jsme chytaly tři hodiny. Lov jsme cílily na lipany. První hodinu a půl kapitánovala Američanka a pak já. Chytila jsem šest lipanů, kolegyně čtyři. Odpolední závod jsem měla na řece Atna, kde se převážně vyskytoval pstruh obecný, z ranního závodu na téhle řece bylo zřejmé, že na některých úsecích se ryba vůbec nechytí. Tady nám pomáhal náš trenér, pod jeho vedením jsem chytla devět ryb, což bylo výborné.

C4DB90EA-C004-4470-BCA8-01093D466BBA.jpeg

6F1BCD52-C3F6-4962-A70A-6962C53650F2.jpeg

Den druhý

Druhý den šampionátu jsem měla ranní závod na řece Glomma upper, na tomhle úseku se ryb moc nechytlo, voda byla hodně hluboká, po prvních náhozech jsem zjistila, že mouchy nedostanu na dno, vzpomněla jsem si, že trenér nás vybavil dvěma povolenými těžšími muškami, chytla jsem díky nim čtyři ryby, což bylo skvělé a umístila jsem se v sektoru tři. Odpoledne jsme měly volné pro dovázání zbytku mušek na poslední závod.

Den třetí

Ráno jsem opět chytala na Glommu, ale Lower, tady už byl průtok mnohem lepší a chytalo se zde víc ryb, převážně lipanů. Když jsem přišla k vodě, hned jsem poznala, kde by mohli lipani být. V tom jsme měly oproti některým zemím výhodu, lipany chytat umíme. Chytla jsem 17 ryb, což bylo hodně, stejně jako Finka, která ale chytla větší ryby.

Poslední odpolední kolo mě čekala řeka Nordre Renaelva. Hluboká, hustě zarostlá, místy nepřístupná řeka, avšak s krásnými, velkými rybami. Pouze na téhle řece byla rotace po hodině a půl. První místo na chytání jsem měla perfektní, mohla jsem do řeky zabrodit a tím snáz odchytit šest ryb. Pak jsem rotovala na číslo sedm a myslela jsem že zabrodím, omyl, jen jsem si zaplavala a zbytek odchytala ze zarostlého břehu, už jsem chytla jen jednu rybu. Celkem sedm ryb a umístění v sektoru 1.

Jsme mistryně světa v muškaření! 

Tak bylo odchytáno a s napětím jsme čekali na výsledky. Spočítání trvalo pár hodin a po zveřejnění vypukla veliká radost, euforie, slzy a dojetí. Jsme mistryně světa v muškaření!

Tereza Rutová se stala první mistryní světa!

Stříbro Katka Švagrová, bronz Markéta Procházková, čtvrté místo Eliška Marková a 12. místo Štěpánka Šimůnková Marková.

Myslím, že tohle už se nám nikdy nepodaří a mně osobně bylo ctí být tím vším součástí.

2556B316-3274-431D-B242-FCD30CFCF5EF.jpeg

Děkujeme Českému rybářskému svazu, z. s. za finanční podporu a umožnění zúčastnit se prvního Mistroství světa žen muškaření.

Děkuji svému Západočeskému územnímu svazu za finanční podporu na cestu a přípravný kemp. Za materiální podporu děkuji firmě Hanák Competition, firmě Bushman Česko za vkusné oblečení a firmě Ford Kačmánek K+K Autoservis Czech s. r. o za zapůjčení auta.

 

Západočeská rybářka

Markéta Procházková z Hrádku u Rokycan

Český rybářský svaz, z. s., Západočeský územní svaz děkuje paní Markétě Procházkové za skvělou reprezentaci našeho územního svazu a přejeme mnoho dalších úspěchů!

BF8B379C-F740-47A6-9180-3AEE3CBF5385.jpeg

Chcete  si přečíst další aktualitu nebo jít na úvodní stránku?

Chcete nám zanechat vzkaz nebo máte něco o čem by měli vědět i ostatní? Napište nám.

Dodatek_Zpč.ÚS_2024.png

Dodatek 2024

Více

Akce_prvni_povolenka_zdarma_2020.png

První povolenka pro děti zdarma

Již od roku 2014 podporuje Západočeský územní svaz ČRS zájem dětí o rybaření poskytnutím první povolenky k lovu ryb zdarma. Tato akce pokračuje i v roce 2024.

Více

Rybářský řád 2023 - 2024 Zpč. ÚS.PNG

Rybářský řád a soupis rybářských revírů 2023-2024

Více