Přihlášení do RIS

Březnové Rybářství: Volavka, trpělivý rybožravý predátor

00-titul1.jpg

V březnovém Rybářství jsme se díky výjimečným fotografiím Jaroslava Šubjaka zaměřili na rybožravého predátora volavku popelavou, která většinou loví menší ryby, ale nepohrdne ani kapřími dorostenci. Pod vodu zavítáme za ropuchami v době jejich rozmnožování a rybářům poradí jednatelé všech územních svazů ČRS a jednatel ČRS, na jaké novinky si dát pozor na jejich revírech.

061.jpg

Když se řekne slovní spojení „rybožravý predátor″, většina rybářů si vybaví zejména kormorána velkého nebo vydru říční. Rybami se ve velkém krmí ale například racek chechtavý, čáp černý nebo volavka popelavá. A právě o té připravil slovenský učitel Jaroslav Šubjak svůj článek. Autor totiž kromě výkladu na Spojené škole Ivanka při Dunaji rád tráví čas u vody. Dokonale skrytý jako voják v zákopech míří fotoaparátem na vodu a čeká na ideální příležitost pro zmáčknutí spouště. Výsledkem jsou neuvěřitelné snímky. Coby pozorný pozorovatel navíc dokonale poznal jejich chování. „Při lovu je volavka velmi trpělivá. Dokáže dlouhé minuty nehybně stát v mělké vodě a číhat na kořist. Pokud se rybka dostane do její blízkosti, neustále sleduje její pohyb a když nastane vhodný okamžik, bleskurychle zaútočí,″ popisuje mimo jiné ve svém článku pan Šubjak.

521.jpg

Nevšedních snímků naleznete v březnovém Rybářství přehršel. Přispěl k tomu také náš dvorní podvodní fotograf Mirek Brát, který svým typickým osobitým způsobem popisuje své setkání s ropuchami během rozmnožování.

561.jpg

Pokud bažíte spíše po praktických informacích, jednatelé územních svazů ČRS a jednatel ČRS vám představí novinky na revírech, které uživatelsky spravují a v úvodníku inženýra Jana Štípka si můžete v bodech zopakovat, jaké novinky nás u vody letos čekají.

041.jpg

Nechybí samozřejmě ani další pravidelné rubriky, jako je retro Zdeňka Hofmana, pohádka pro děti nebo oblíbené články Milana Tychlera týkající se rybářské praxe, respektive vychytávky v podobě zajištění gumové nástrahy na háčku.

641.jpg

V březnovém Rybářství najdete samozřejmě mnoho dalšího inspirativního čtení. Objednávat březnové číslo nebo i předplatné můžete na webu https://www.irybarstvi.cz/predplatne/. Nabízíme jak tištěné, tak elektronické vydání.

 

Přeji vám příjemné čtení!

Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství

Chcete  si přečíst další aktualitu nebo jít na úvodní stránku?

Chcete nám zanechat vzkaz nebo máte něco o čem by měli vědět i ostatní? Napište nám.

Dodatek_Zpč.ÚS_2024.png

Dodatek 2024

Více

Akce_prvni_povolenka_zdarma_2020.png

První povolenka pro děti zdarma

Již od roku 2014 podporuje Západočeský územní svaz ČRS zájem dětí o rybaření poskytnutím první povolenky k lovu ryb zdarma. Tato akce pokračuje i v roce 2024.

Více

Rybářský řád 2023 - 2024 Zpč. ÚS.PNG

Rybářský řád a soupis rybářských revírů 2023-2024

Více