Červencové Rybářství: Rozhovor s Jakubem Vágnerem, pohybové schopnosti ryb a jak se zkoumá složení potravy kormoránů a spol.

RY07_obalka1c1.jpg

Svatba a pak narození první dcery. Jak se daří populárnímu rybáři Jakubu Vágnerovi a jaké má plány do budoucna? Ryby jsou fascinující živočichové, kteří mimo jiné při své migraci dokáží překonávat neskutečné překážky, jak nám ve svém článku přiblíží profesor Petr Spurný. Jakými metodami vědci zkoumají složení potravy rybožravých ptáků, prozradí výzkumný pracovník doktor Roman Lyach. To jsou zásadní témata červencového časopisu Rybářství.

Jakuba Vágnera není třeba představovat. Renomé si vydobyl nejenom u nás, ale také v zahraničí. V rozsáhlém rozhovoru pro časopis Rybářství čerstvý otec zavzpomíná na svoje rybářské začátky, na setkání s Rexem Huntem a na práci pod jeho vedením a také na cestování po celém světě. A přestože se usídlil na Katlově a zakládá novou rybářskou značku, cestovat za rybami rozhodně bude dál. „Na nasazení papučí to ještě není,“ říká Vágner.

RY07_16-21 vagner1.jpg

Profesor Petr Spurný seznamuje čtenáře Rybářství každý měsíc s biologií ryb a tématem červencového čísla jsou jejich pohybové vlastnosti. Článek je plný zajímavých informací. Tipnuli byste, která mořská ryba dokáže vyvinout rychlost až 90 km/hod.? Nebo která dokáže vyděsit rybáře natolik, že když skočí do lodi, lovci raději skáčou přes palubu? Které ryby jsou nejvytrvalejšími plavci? A dokázali byste vyjmenovat ryby, které původně migrovaly až na naše území?

RY07_50-55 biologie1.jpg

Rybožraví opeření predátoři působí na našich řekách, ale i stojatých vodách obrovské škody. Uvažovali jste někdy nad tím, jakými exaktními metodami vědci a praktici zjišťují složení jejich potravy?  Metod na analýzu potravy je hned několik a žádná z nich přitom není stoprocentně spolehlivá. Ideální je proto jejich kombinace…

RY07_56-60 lyach1.jpg

V dalších článcích se ohlédneme za množstvím úlovků z revírů ČRS z loňského roku, vydáme se za bojovnými parmami do prudkých toků, pokusíme se vyzrát na náladovou rybu jménem candát, naučíme se používat výrobky z PVA materiálu (ano, je jich víc), pochopíme výhody drcené kukuřice coby návnady, naučíme se vázat olivovou parašutku a zjišťovat základní parametry vody, seznámíme se s prvním českým rybářem oceněným Zlatým oříškem, osvojíme si způsoby, jak odstranit rybí pach a vyrazíme na slovinské průsvitné řeky na lov lipanů a pstruhů duhových.

RY07_32-35 PVA1.jpg

Začíná léto, období prázdnin, a proto připomenu stálou akci pro dětské předplatitele, kteří mohou první rok čerpat roční předplatné s 50% slevou. Předplatné pro dospělé nebo děti lze zajistit zde (https://irybarstvi.cz/predplatne/). Pokud byste chtěli získat červencové Rybářství, objednejte si ho v našem e-shopu (https://irybarstvi.cz/e-shop/).

Pěkné čtení a hodně zdaru u vody!

 

Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství

Chcete  si přečíst další aktualitu nebo jít na úvodní stránku?

Chcete nám zanechat vzkaz nebo máte něco o čem by měli vědět i ostatní? Napište nám.

Akce_prvni_povolenka_zdarma_2020.png

První povolenka pro děti zdarma

Již od roku 2014 podporuje Západočeský územní svaz ČRS zájem dětí o rybaření poskytnutím první povolenky k lovu ryb zdarma. Tato akce pokračuje i v roce 2023.

Více

Rybářský řád 2023 - 2024 Zpč. ÚS.PNG

Rybářský řád a soupis rybářských revírů 2023-2024

Více