Přihlášení do RIS

Červnové Rybářství: Lov štik a candátů, chytání ve tmě a projekt proti kormoránům

00-titul1.jpg

Červen je tradičně nejoblíbenějším měsícem lovců dravých ryb, protože v půli měsíce končí jejich hájení. Tomu jsme samozřejmě přizpůsobili obsah nejnovějšího Rybářství, ve kterém si můžete počíst o lovu štik nebo candátů. Kromě toho se zaměříme na chytání ve tmě, na rozdíly mezi průběžnými a pevnými splávky nebo na projekt vědců, který by mohl pomoci při boji s kormorány.

Zahájení lovu dravců. Jeden z nejočekávanějších dnů rybáře v roce. Dravci jsou odvyklí na rybářské nástrahy a šance na úspěch je tak výrazně vyšší. Aspoň si to valná část rybářů myslí. Na jednu takovou vycházku zavzpomíná oblíbený autor Milan Tychler, kterého nejdříve namotivoval kolega, a přestože jeho vycházka se nevyvíjela nejnadějněji, nakonec byla zakončena nezapomenutelnou odměnou.

161.jpg

To Zdeněk Hofman se zaměřil na lov „šupinaté šelmy s psími zuby“. Tato náladová ryba nedá spát mnoha rybářům. Autor čtenářům prozradí svůj nejefektivnější způsob přívlače, popíše jeho provedení a zmíní se také o parametrech, které by měl splňovat přívlačový prut, se kterým na candáty vyrazíte.

321.jpg

Ale ne jen dravce můžeme v červnu lovit. Ve druhém díle seriálu o plavané se autor Jiří Ouředníček rozepsal o rozdílech mezi pevným a průběžným splávkem. Jak se s každým z nich chytá a do které vody ten který použít?

211.jpg

V posledním, desátém díle svého seriálu se kaprař Michal Kučera zaměřuje na jednu z nejpříjemnějších částí rybaření – na zdolávání ryby. I v této oblasti je možné mnoho věcí pokazit. Co dělat a na co si dát pozor, abyste zvýšili své šance na proměnění co největšího počtu záběrů?

Vědci z celé Evropy se sjednotili, aby se pustili do boje proti obrovským populacím kormorána. Projekt s názvem ProtectFish, který představuje Martin Čech z Biologického centra AV ČR, získal po menších útrapách pochopení u Evropské unie, která v lednu tohoto roku podpořila jeho financování.

401.jpg

V dalším článku připomene profesor Petr Spurný další rybářskou osobnost minulosti. Tentokrát se jedná o autora populární příručky O rybách a jich chytání, která vyšla v roce 1898. Vybírá z ní také dnes již úsměvné omyly. Jeden za všechny: kapr se prý může dožít až 150 let a štika 200.

431.jpg

Kromě toho se můžete inspirovat od Jana Augustynka, pokud máte v plánu zkusit chytat po západu slunce. A jestli vás při čtení vyruší vaše ratolesti, rovnou jim přečtěte příběh O rybě, která se bála tmy.

681.jpg

Rybářství vychází každý měsíc. Pokud byste si v něm rádi listovali (nebo četli na monitoru či displeji), podívejte se na webové stránky https://www.irybarstvi.cz/predplatne/.

Přeji vám příjemné čtení!

 

Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství

Chcete  si přečíst další aktualitu nebo jít na úvodní stránku?

Chcete nám zanechat vzkaz nebo máte něco o čem by měli vědět i ostatní? Napište nám.

Dodatek_Zpč.ÚS_2024.png

Dodatek 2024

Více

Akce_prvni_povolenka_zdarma_2020.png

První povolenka pro děti zdarma

Již od roku 2014 podporuje Západočeský územní svaz ČRS zájem dětí o rybaření poskytnutím první povolenky k lovu ryb zdarma. Tato akce pokračuje i v roce 2024.

Více

Rybářský řád 2023 - 2024 Zpč. ÚS.PNG

Rybářský řád a soupis rybářských revírů 2023-2024

Více