Přihlášení do RIS

Červnové Rybářství: Snahy o návrat lososa do našich řek slaví čtvrtstoletí

RY06_obalka1a1.jpg

Návrat lososa do českých řek. Nebo alespoň do jedné. To je hlavní téma červnového Rybářství, do kterého svými texty přispěli mimo jiné jednatel Severočeského územního svazu ČRS Tomáš Kava nebo Jiří Křesina ze společnosti Beleco. V Rybářství najdete také první díl nového seriálu o faktorech úspěšného lovu kaprů, text o letním chytání tloušťů, článek o soustavě krevního oběhu a teplotě rybího těla nebo úvodník zabývající se poměrně novým způsobem řešení kárných opatření.

RY06_06 anketa1.jpg

Už dlouhých 25 let trvá snaha Severočeského ÚS o návrat lososa na naše území. Tomáš Kava čtenáře Rybářství provede stěžejními body celého procesu, a to od minulosti až po současnost. Řeč bude samozřejmě také o tom, z jakého důvodu mají lososi ztíženou migraci při návratu do našich řek a nastíní se možná řešení nastalé situace.

RY06_32-35 losos1.jpg

Problematice turistických atrakcí v Národním parku České Švýcarsko se ve svém textu samozřejmě nevyhne ani Jiří Křesina z organizace Beleco, který se od roku 2018 snaží o totéž jako Severočeský ÚS. Vydal se však trochu jinou cestou – instalací plovoucích inkubačních schránek, do kterých umisťuje oplodněné jikry lososa. A právě letos by se měli první lososi do Kamenice vracet.

RY06_26-30 losos-prelom1.jpg

Oba muži spolupracují a snaží se vyvinout tlak na to, aby obec Hřensko, která turistickou atrakci s lodičkami provozuje, uzpůsobila její provoz do té míry, aby umožnila lososům (a nejen jim) snadnější migraci. Do celé situace promlouvá také Správa NP České Švýcarsko, tak doufejme, že jejich jednání budou prospěšná.

Ovšem nikoliv pouze lososy je červnové Rybářství živo. Pro příznivce lovu kaprů (a začínající kapraře) je určen nový seriál Pavla Vohralíka a Bořka Drozda, kteří své myšlenky přenesli již na nedávném veletrhu For Fishing a sklidili velký ohlas publika. Jejich tipy určitě ocení i čtenáři Rybářství.

Od počátku roku 2022 odstartovala revoluce v řešení kárných řízení přestupků členů Českého rybářského svazu. Namísto místní organizace prohřešky proti Rybářskému řádu řeší příkazce územního svazu, případně jeho senát. V březnu letošního roku byla svolána konference kárných orgánů ČRS, kde se hodnotil přínos nového postupu a případné úpravy. Jaké měla konference závěry? S tím čtenáře Rybářství seznámí Jan Štípek.

RY06_04-5 uvodnik1.jpg

Sto stran Rybářství jako obyčejně nabízí mnohem víc témat. Pevně věřím, že v něm něco zajímavého či objevného najde každý rybář. Proto vám přeji příjemné čtení!

RY06_64-67 hofman1.jpg

RY06_16-25 trofejni stika1.jpg

Červnové číslo k dostání zde: https://irybarstvi.cz/e-shop/

Předplatné pro sebe či blízké lze zařídit zde: https://irybarstvi.cz/predplatne/

 

Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství

Chcete  si přečíst další aktualitu nebo jít na úvodní stránku?

Chcete nám zanechat vzkaz nebo máte něco o čem by měli vědět i ostatní? Napište nám.

Dodatek_Zpč.ÚS_2024.png

Dodatek 2024

Více

Akce_prvni_povolenka_zdarma_2020.png

První povolenka pro děti zdarma

Již od roku 2014 podporuje Západočeský územní svaz ČRS zájem dětí o rybaření poskytnutím první povolenky k lovu ryb zdarma. Tato akce pokračuje i v roce 2024.

Více

Rybářský řád 2023 - 2024 Zpč. ÚS.PNG

Rybářský řád a soupis rybářských revírů 2023-2024

Více