Přihlášení do RIS

Červnové Rybářství: Hodující volavky při tření ryb a práce (nejen) mladých svazových funkcionářů

RY06_obalka11.jpg

Ryby jsou v období tření zranitelnější, čehož využívají opeření rybožraví predátoři. V červnovém Rybářství o tom přinášíme svědectví. Co dál v tomto čísle najdete? Téma mladých svazových funkcionářů, články o zahájení lovu dravých ryb, fejeton na co z minulosti raději nenavazovat nebo zajímavé články ze zahraničí.

Ryby v nížinatých oblastech ztrácejí po oteplení vody svoji ostražitost a pro milostné hrátky se přesouvají do mělčích, vyhřátých partií. To dobře vědí volavky, racci nebo kormoráni. O tom, jak takové rybí hody mohou vypadat, podává svědectví ve svých fotografiích Jaroslav Šubjak.

volavky.jpg

Jan Štípek se v úvodníku zaměřil na práci svazových funkcionářů a zamýšlí se nad tím, proč klesá zájem o pozice, jako je jednatel, předseda či hospodář místních organizací. Často se hořekuje nad tím, že se do funkcí nehlásí mladší zástupci. Dva reprezentanty mladší generace, kteří se stali předsedy svých MO, autor oslovil a zeptal se jich, s jakými záměry do své funkce vstoupili.

funkcionaři.jpg

Červen je tradičně měsícem zahájení lovu dravých ryb, čemuž se v Rybářství samozřejmě hojně věnujeme. Texty na toto téma připravili oblíbení autoři Milan Tychler a Zdeněk Hofman. Novou sérii fejetonů zahajuje Jiří Rážek, který ve svém textu varuje před tím, co bylo dříve automatické a dnes po tom někteří rybáři opět volají – komplikovaný vstup mezi zástupce Petrova cechu.

štika.jpg

V sekci o zahraničí se podíváme do Švédska, Norska a Rakouska, ale také na ostrov východně od Austrálie zvaný Samoa. Když na něm náš dopisovatel uvízl kvůli covidu, naučil se tam místní dovednost – lovit v místních říčkách krevety. Zhotovil si pro ten účel vlastní oštěp a naučil se zadržovat dech na dobu rozhodně delší než jedna minuta.

samoa.jpg

Na sto stranách Rybářství samozřejmě i tentokrát otevíráme mnohá další témata. Pokud byste si přáli, aby vám nebo vašim blízkým chodil časopis do schránky každý měsíc, předplatné lze objednat na adrese https://irybarstvi.cz/predplatne/ a červnové číslo lze objednat na našem e-shopu https://irybarstvi.cz/e-shop/.

Přeji vám příjemné čtení!

 

Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství

Chcete  si přečíst další aktualitu nebo jít na úvodní stránku?

Chcete nám zanechat vzkaz nebo máte něco o čem by měli vědět i ostatní? Napište nám.

Dodatek_Zpč.ÚS_2024.png

Dodatek 2024

Více

Akce_prvni_povolenka_zdarma_2020.png

První povolenka pro děti zdarma

Již od roku 2014 podporuje Západočeský územní svaz ČRS zájem dětí o rybaření poskytnutím první povolenky k lovu ryb zdarma. Tato akce pokračuje i v roce 2024.

Více

Rybářský řád 2023 - 2024 Zpč. ÚS.PNG

Rybářský řád a soupis rybářských revírů 2023-2024

Více