Přihlášení do RIS

Ryby plavou ve vodárně

Děti z rybářského kroužku slovanského Radovánku navštívily 30. března 2017 pod dohledem rodičů a vedoucího kroužku  J. Podskalského  rybochovné zařízení, kam je pozval jeho provozovatel Jan Mikač.

Ing. Jan Mikač je známým rybářským fanatikem, dlouholetým závodníkem v lovu ryb přívlačí a milovníkem přírody. Před několika lety se vydal na téměř sebevražednou misi, a jal se uskutečňovat svoje dávné touhy. Chovu ryb se zaměřením na záchranu ohrožených a původních druhů ryb. 

Rybářství se nalézá v historické hale plzeňské vodárny, kde se v minulém století upravovala voda Úhlavy. Po výstavbě vodárny nové neměla obrovská hala s bazény využití, dokud se myšlenky vyslovené personálem vodárny nechytla skupinka nadšenců, ze kterých u této ušlechtilé činnosti vydržel už jen Honza Mikač. Z bazénů bylo třeba vyvozit tuny a tuny filtračního písku, vše ručně.
K současnému provozu slouží přibližně polovina bazénů, další se postupně připravují, písku je jak na Sahaře. Hala je obrovská, rozlohou ji lze přirovnat k zimnímu stadionu. Navíc je tato technická památka opravdu krásná.  Vodní nádrže jsou umístěny ve svahu, ve čtyřech výškových úrovních, kde voda protéká kaskádovitě dolů. Kvalita přitékající vody je pečlivě monitorována, příznivé prostředí, pro ryby náročné na kyslík je dotvářeno prouděním a provzdušňováním.

Návštěvníci si poslechli páně Mikačův poutavý výklad o nápadu, jeho realizaci, chovu ryb a druzích ryb, které jsou k vidění. Pak si se zájmem prohlédli odchov váčkového plůdku pstruha obecného (potočáka) a sivena amerického na žlabech, plůdek mníka, lipany podhorní, pstruhy potoční, siveny americké a pstruhy duhové určené k nasazení do sportovních revírů. Další částí je chov konzumních ryb. Jsou to opět duháci a siveni, pozoruhodní jsou jeseteři, které si nejčastěji kupují lidé do jezírek a soukromých rybníků. Výjimkou zde ovšem není dobře rostlý jeseter, který skončí na grilu či v troubě, jelikož nemá vůbec žádné kosti. A jaké že to jesetery děti viděli ? Jesetery sibiřské, ruské a malé. Završením celé prohlídky bylo krmení generačních ryb, kde byli mimo jiné k vidění potočáci dosahující 70 centimetrů.

Všichni byli exkurzí nadšeni, někteří rodiče si dokonce domluvili, že se občas zastaví pro duháka či sivena na víkendový gril.

Na podzim chystá Honza vlastní výtěry, a tak si plánujeme další návštěvu, abychom viděli jikry v líhňových aparátech.

 Vřele doporučujeme i dalším rybářským kroužkům, stačí se domluvit s ing. Mikačem na telefonu 606624733. Další informace naleznete na webu sadkyplzen@seznam.cz

Jiří Podskalský