Přihlášení do RIS

Zahájení pstruhové sezony, návrat života do Bečvy a lov divokých kaprů

RY04_obalka11.jpg

Zahájení lovu na pstruhových řekách se blíží! Milovníci lovu tečkovaných salmonidů si v dubnovém Rybářství přijdou na své. Zabývat se budeme také návratem života do otravou postižené části Bečvy a vyznavače kaprařiny jistě potěší článek o lovu říčních kaprů na menších řekách.

Náš slovenský dopisovatel Jaroslav Šubjak pozve čtenáře Rybářství na slovenskou řeku Váh k lovu půlmetrových pstruhů. Kromě zajímavých příběhů se také pozastaví nad rolí pstruhů duhových v tamních vodách, nad myšlenkou „chyť a pusť“ a nad případným poškozením úlovků.

pstruh Subjak.jpg

Filip Apjár pokračuje ve svém seriálu v představování nymf a jejich použití podle barev. V podrobném návodu pak ukáže, jak uvázat sirupčíka. Můžete si ho zabalit s sebou, až se někdy vydáte třeba na trofejní lipany do Bosny a Hercegoviny na revíry, které sám Filip v zahraniční sekci představuje.

bosna lipani.jpg

Na usvědčení viníka z otravy Bečvy si budeme muset ještě chvíli počkat, ale pro vědce je důležité monitorovat, jak se život v této řece obnovuje. Výzkumy probíhaly krátce po katastrofě a pokračovaly po celý rok 2021. Jaké složení rybího společenství je v řece teď, vysvětluje Pavel Jurajda z Ústavu biologie obratlovců AV ČR.

Becva.jpg

V menších řekách nenalezneme ty největší kapry, jejich lov však skýtá mnohá dobrodružství. Kvůli komplikovanějším podmínkám s břehovým porostem je mnohem náročnější kapry ulovit, jejich bojovnost je navíc pověstná. Jak na takové kapry vyzrát, prozradí náš debutující autor Martin Kašík.

kapri kasik.jpg

V dalších článcích se podíváme, jaké faktory ovlivňují zbarvení ryb, jak chytat s nástrahou pod háčkem při lovu na feeder, jak nahodit do větších vzdáleností plovoucí nástrahu nebo na částečnou biomanipulaci jezera Jordán, které dlouhodobě bojuje s nekvalitní vodou.

biomanipulace.jpg

Na sto stranách časopisu toho najdete samozřejmě mnohem víc, včetně tradičních rubrik zaměřených na děti, na milovníky starého rybářského vybavení nebo úvodníku s klasickou anketou, která se tentokrát zabývá prvními zkušenostmi s novým příkazním řízením.

Dubnové Rybářství si můžete pořídit na našich webových stránkách (https://irybarstvi.cz/e-shop/) a předplatné si můžete zařídit pro sebe nebo pro své blízké zde (https://irybarstvi.cz/predplatne/). Připomínáme, že děti do 15 let získávají na první rok předplatného slevu 50 %!

Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství

Chcete  si přečíst další aktualitu nebo jít na úvodní stránku?

Chcete nám zanechat vzkaz nebo máte něco o čem by měli vědět i ostatní? Napište nám.

Dodatek_Zpč.ÚS_2024.png

Dodatek 2024

Více

Akce_prvni_povolenka_zdarma_2020.png

První povolenka pro děti zdarma

Již od roku 2014 podporuje Západočeský územní svaz ČRS zájem dětí o rybaření poskytnutím první povolenky k lovu ryb zdarma. Tato akce pokračuje i v roce 2024.

Více

Rybářský řád 2023 - 2024 Zpč. ÚS.PNG

Rybářský řád a soupis rybářských revírů 2023-2024

Více