Přihlášení do RIS

Lednové Rybářství: Zimní lov tloušťů, novinky v RISu a jak je to s celoročně hájenými rybami?

RY01_obalka1.jpg

Trofejní úlovky tloušťů za posledních padesát let, přípravy na tvorbu revolučního projektu ČRS Rybářského informačního systému (RIS), problematika celoročně hájených druhů ryb nebo jak pomoci vědcům zkoumajícím candáty na Lipně? A také články o lovu lososů v Kanadě, o rybím měchýři či o lovu „pravěkých ryb“. To vše (a mnohem víc) nabízí lednové vydání časopisu Rybářství.

RY01_241.jpg

Na lov tloušťů se v zimě zaměřuje víc rybářů než v průběhu roku. Je to proto, že jelec tloušť je věčný nenasyta, tedy i ten zimní. Kdekdo vám potvrdí, že ulovit tlouště není žádný velký um. Tedy tlouště menších velikostí. Jak je to ale s trofejními kusy? To už je trochu háček…

V tradičním seriálu o trofejních úlovcích posledních padesáti let se znovu dozvíte mnoho užitečných informací, které vyplývají z mnoha statistických dat trofejních úlovků. Jeden za všechny: velcí tloušti preferují při shánění potravy dny beze srážek (rybáři ulovili 56 % úlovků ve dnech beze srážek a 30 % ve dnech s minimálním srážkami do 5 mm). Seriál jako obyčejně obsahuje mnoho podobných informací.

RY01_161.jpg

Nejeden rybář určitě nadšeně očekává zprovoznění RIS, který každému výrazně zjednoduší život. V jaké fázi se tento klíčový projekt nachází a kdy zhruba můžeme očekávat jeho spuštění vysvětlí Tomáš Kočica, projektový manažer RIS ČRS a také Matěj Vala ze společnosti Equica, která nad RISem zajišťuje projektový dohled.

Při čtení bližších podmínek se někteří rybáři mohou pozastavovat nad tím, proč mají některé celoročně hájené ryby také minimální lovnou míru a dobu hájení. Problematice jsem se věnoval ve svém editorialu.

Pokud rádi lovíte dravce na Lipně, zejména candáty, věnujte prosím pozornost článku s názvem S otolity za tajemstvími candátů. Jeho autorem je profesor Hydrobiologického ústavu Biologického centra AV ČR Jan Kubečka a má k vám jednu velkou prosbu. Rybáři mohou svými úlovky pomoci jeho vědecké práci.

RY01_561.jpg

Pokud holdujete biologii ryb, tentokrát si v článku profesora Petra Spurného ″smlsnete″ na textu o plynovém měchýři.

RY01_511.jpg

A jestli rádi vycestujete za rybami do zahraničí (aspoň s naším časopisem), vydáte se tentokrát do Kanady na lososy, do Norska za tamním treskovým pendolinem a tradičně do Španělska na slavné Ebro.

RY01_801.jpg

Na stech stranách časopisu je toho samozřejmě k vidění (a čtení) mnohem víc, jak sami zjistíte. Lednové číslo můžete koupit na našem e-shopu (https://irybarstvi.cz/e-shop/) a předplatné zařídíte snadno na https://irybarstvi.cz/predplatne/.

Přeji vám úspěšný začátek roku 2023!

 

Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství

Chcete  si přečíst další aktualitu nebo jít na úvodní stránku?

Chcete nám zanechat vzkaz nebo máte něco o čem by měli vědět i ostatní? Napište nám.

Dodatek_Zpč.ÚS_2024.png

Dodatek 2024

Více

Akce_prvni_povolenka_zdarma_2020.png

První povolenka pro děti zdarma

Již od roku 2014 podporuje Západočeský územní svaz ČRS zájem dětí o rybaření poskytnutím první povolenky k lovu ryb zdarma. Tato akce pokračuje i v roce 2024.

Více

Rybářský řád 2023 - 2024 Zpč. ÚS.PNG

Rybářský řád a soupis rybářských revírů 2023-2024

Více