OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Lovíme rychlenou štiku

Právě v těchto dnech řada našich organizací loví rychlenou štiku, která byla ještě se žloutkovým váčkem vysazena 11. dubna do připravených rybníků. Větší část požadavků na plůdek pokryla líheň MO Pardubice a zbytek dodaly naše líhně v MO Aš a Plasy. Její ideální velikost je v letošním roce v období od 15. do 21. 5. v rozmezí 6 – 7 cm (za cca 35 dnů od vysazení).

Dle potravní nabídky však může mít štika za takto krátké období velikost i 10 cm a do konce měsíce října dorůst do velikosti mírové ryby tj. 50 cm. Základním předpokladem pro úspěšný chov štik je v prvních týdnech jejich života dostatek planktonu a v období, kdy potrava mizí a začíná kanibalismus, musí mít dostatek krmných ryb v optimální velikosti. S rostoucí velikostí štik je pochopitelné, že klesá i jejich počet a ustálí se přesně na té hodnotě, která je v daném biotopu s ohledem na její teritoriální chování udržitelná. Slušný výsledek, který někteří chovatelé dosahují v rybnících se smíšenou obsádkou, je 750 ks Š1/ha, která má průměrnou velikost 40 cm.

V současné době se přisazováním rychlené štiky, nebo candáta do kaprových rybníků, eliminuje potravní tlak nežádoucích druhů ryb, jako je střevlička východní a karas stříbřitý. Dravé ryby dokáží zmíněné druhy ryb úspěšně tlumit, čímž zvýší přírůstek kapra a zhodnotí celkový výlovek. Násada štik do rybářských revírů je z velké části tvořena „jarní“ rychlenou štikou o velikosti 5 – 12 cm a dále štikou v množství několika stovek kg, která bude slovena na podzim s kaprem. Z dlouhodobých statistik vyplývá, že s ohledem na již zmíněné teritoriální chování, se úlovky štik takřka nemění a je lhostejno, zda se vysadily v množství zarybňovacího plánu, či byl plán několikrát překročen.


Za ÚS technik P. Dimitrov


Chcete  si přečíst další aktualitu nebo jít na úvodní stránku?

Chcete nám zanechat vzkaz, máte něco,o čem by měli vědět i ostatní?

Napište nám