Přihlášení do RIS

Odbor mládeže v roce 2018

 V roce 2018 bylo v Západočeském územním svazu registrováno 3 282 dětí a 707 mládeže (16-18let). V obou těchto skupinách došlo k nárůstu počtu registrovaných členů, u dětí se jednalo o nárůst 2,4 % a u mládeže o nárůst 3,1 %.

Oba tyto tábory zastřešuje Odbor mládeže. K čemu ale slouží a jak funguje? Na to se Vám pokusíme odpovědět v následujících několika řádcích.

 Každoročně pořádá Odbor mládeže ve spolupráci s odbory LRU a RT velké množství závodů, a ani letošní rok nebyl výjimkou. Podílel se na pořádání celkem 8 akcí a to nejen v rámci Západočeského územního svazu, ale i na celorepublikové úrovni.

  První akcí, kterou v minulém roce odbor mládeže pořádal, byl seminář vedoucích mládeže. Seminář se již tradičně konal v prostorách sportovního areálu Škodaland a jeho nedílnou součástí bylo hodnocení úspěšnosti mládeže na závodech pořádaných v roce 2017,  seznámení vedoucích kroužků mládeže s termínovým kalendářem pro rok 2018 a seznámení se s novou metodikou k nadcházejícím soutěžím. Závěrem semináře byly vybrány dva kroužky pro reprezentaci Západočeského územního svazu na Celorepublikovém setkání mládeže konaném v Horní Bečvě.

 Seminář odboru mládeže

V jarních měsících se odbor mládeže ve spolupráci s odborem LRU podílel na konání dvou závodů v plavané a jednoho závodu v lovu ryb feederovým prutem.

 Úplně prvním závodem v plavané byl Plzeňský Plaváček, kterého se zúčastnilo 35 závodníků z 10 organizací. Závod probíhal na vodní nádrži České údolí a pro umístění na předních příčkách museli závodníci ulovit více než 10 kilogramů ryb. Slavnostní vyhlášení závodu se uskutečnilo opět ve sportovním areálu Škodaland.

 Plzeňský Plaváček 2018, vážení úlovků

Jaro bylo v plném proudu a nenechalo na sebe dlouho čekat další závod, kterým byl Územní přebor lovu ryb na udici feederovým prutem. Kolbištěm tohoto závodu se stala řeka  Radbuza v centru Plzně. I přesto, že se závod konal ve všední den, našlo si na něj cestu celkem 24 dětí z 6 organizací. Mladým rybářům se dařilo a po třech hodinách lovu měla většina z nich uloveno přes 2 kilogramy ryb.

  Posledním jarním závodem byl Územní přebor v lovu ryb udicí na plavanou, který se uskutečnil opět v Plzni na řece Radbuze, ale tentokrát v okolí bývalé papírny a s řekou si přijelo poměřit své síly celkem 23 dětí z 6 organizací. Kvůli náročnějším říčním podmínkám byl tento revír velkou výzvou pro začínající závodníky a zároveň jim poskytl i vhodné podmínky pro trénink před národním kolem Zlaté udice, které se později konalo na řece Labi.

  Hlavní a závodníky nejočekávanější akcí roku je bezesporu Zlatá udice. Kvalifikace do územního kola probíhá přes místní a okresní kola. Z každého okresního kola se nominují čtyři žáci, jedna žákyně a jeden junior, kteří budou reprezentovat svůj okres na Územním kole Zlaté udice. Toto kolo v roce 2018 pořádala místní organizace Stříbro a celé realizace závodu se zhostil tým vedoucích z rybářského kroužku v  Kladrubech. Zlaté udice se zúčastnilo 7 okresních týmů. Nejlepší 4 žáci, jedna žákyně a jeden junior se svými výsledky nominovali jako reprezentanti Západočeského územního svazu v Národním kole Zlaté udice pořádané Severočeským územním svazem ve městě Bílina. Jmenovitě za žáky Stanislav Schleiss (MO Kdyně), Matěj Vejvančický (MO Nepomuk), David Havránek (MO Kladruby) a Emanuel Svoboda (MO Horšovský Týn), za žákyně Simona Krausová (MO Kladruby) a za juniory Václav Pechman (MO Kladruby).

Územní kolo Zlaté udice, Stříbro

  Našemu týmu se vedlo velmi dobře a do Západních Čech přivezli naši reprezentanti 2. místo v rybářských znalostech (Stanislav Schleiss MO Kdyně), 2. místo v LRU na plavanou (Simona Krausová MO Stříbro), 3. místo v rybolovné technice (Simona Krausová MO Stříbro) a 3. místo v jednotlivcích (Simona Krausová MO Stříbro a Emanuel Svoboda MO Horšovský Týn). Západočeský tým se tak umístil na celkovém 3. místě a po delší časové odmlce i na stupních vítězů.

  Jednou z dalších akcí, na kterou Západočeský územní svaz delegoval své zástupce, bylo Národní setkání mládeže v Horní Bečvě. Na toto setkání vyrazil tým složený z místních organizací Nýrsko a Bělá nad Radbuzou.

   Nachýlil se podzim a s ním se dostavila i další část závodní sezony, která započala podzimním kolem Územního přeboru lovu ryb udicí na plavanou. Závod probíhal v krásném a klidném prostředí obce Klášter u Nepomuka na řece Úslavě a zúčastnilo se ho celkem 27 závodníků z 11. organizací. Řeka je v této své části mírně tekoucí a mělká, ale návštěvníky rozhodně mile překvapí svou rybí obsádkou. Nutno podotknout, že zázemí, které bylo pro závodníky bezplatně připraveno, zajistil místní fotbalový klub.

 Vyvrcholením závodní sezóny byl podzimní Územní přebor mládeže v lovu ryb udicí feederovým prutem. Dějištěm závodu se stala opět vodní nádrž České údolí a v ranních hodinách bylo na startovních pozicích připraveno 25 závodníků z 6 organizací Západočeského územního svazu. Úlovky na takto pozdní termín konání závodu byly nadprůměrné a k vítězství bylo potřeba přes 5kg ulovených ryb v obou kolech.

  Odbor mládeže děkuje Západočeskému územnímu svazu, primátoru města Plzně, městu Plzeň, MŠMT a členům odborů LRU za finanční a materiální pomoc při pořádání akcí odboru mládeže.

 

Pozn.

Články a výsledkové listiny k jednotlivým závodům jsou volně přístupné na adrese www.odbor-mladeze-plzen.webnode.cz a na stránkách Západočeského územního svazu.