Přihlášení do RIS

OTEVÍRÁNÍ EXPOZICE ČESKÁ ŘEKA V ZOO PLZEŇ dne 18. 3. 2023

hlavní.jpg

V zimním období se naši rybaříci z kroužků k vodě příliš nehrnou. V předjaří se nám tradičně dobíjejí baterky v plzeňské Zoologické zahradě. Letos jsme byli pozváni na Otvírání České řeky – krásné expozice, která jedinečným způsobem popisuje přirozený vývoj vodního toku od pramene až poklidné cejnové pásmo. V akváriích s průzračně čistou vodou si děti prohlédly ryby typické pro každé z rybích pásem. Od pstruhového potůčku s pstruhy obecnými až po poklidné pásmo cejnové. Opravdu krásné bylo hejno dvouletých lipanů, hojně obsazené akvárium s rybami parmového pásma, kde jsme si prohlédli parmu obecnou, podoustve, ostroretky, plotice a cejnky malé. Ohromující jsou obří akvária reprezentující pásmo cejnové. V jednom proplouvá krásně zbarvené hejno perlínů, doplněné štikou, která se stará o udržení biologické rovnováhy. Největší z nádrží znázorňuje život v přehradě nebo velkém klidném toku. Opravdu platí akvaristická poučka, že čím větší je nádrž, tím lépe se vytvoří rostlinné i živočišné společenství. Představte si, že na údržbu tohoto akvária, velkého jako průměrný obývák, musí pracovník ZOO do potápěčské výstroje! Kapři, candát trofejních rozměrů, zlatý a klasický sumec, kapitální cejni velcí, vše ve zdánlivém klidu a míru. Opravdu krásný pohled. Navíc nám Michal Soukup, který má expozici na starost, předvedl krmení vyder. „Ekologové z paneláku″ si představují, že je vydra velevzácná a je třeba její nekompromisní ochrana. Ve skutečnosti jsou vydry, přemnožené a běžně se vyskytují na všech našich tocích. V přírodě je zahlédnou jen ti nejtrpělivější pozorovatelé, většinou rybáři. Nad následky jejich činnosti si pak rvou vlasy chovatelé ryb. Ano, vydry jsou po kormoránech nepřítelem rybářů číslo 2, ale nad jejich roztomilostí jsme se nakonec všichni usmívali. Mezitím byly zahájeny rybářské, myslivecké a ekologické atrakce a znalostní zastávky pro malé návštěvníky. Největší úspěch měl simulátor lovu trofejních ryb, zapůjčený Českým rybářským svazem, u kterého od otevření až do pozdního odpoledne stála fronta zájemců, kteří zdolávali a zdolávali. Každý si odnesl některý z výukových a propagačních materiálů ČRS.  

Velkou taškařicí byl výstup Úhlavského vodníka, který v plzeňské ZOO přezimuje. Pěkné počasí a spousty návštěvníků ho probudily. Vylezl z největší nádrže. Zpočátku byl trochu nevrlý, ale brzy převládlo potěšení z toho, že už přišlo jaro a že se bude moci vydat na plavbu proti proudu až na Šumavu, kterou tolik miluje. Ukázal taky hrneček na dušičky. Po určitých obavách dětí ale sdělil, že topí jenom pytláky a pohazovače odpadků, naopak dětem pomáhá, hlavně když se učí plavat a rybařit. Pak dětem rozdal pentličky a dárky z kapes, následovalo společné focení a také pověděl dětem o tom, jak Česká řeka v ZOO před patnácti lety začínala. Připomněl osobnost Zdeňka Soukupa. Ten se na tvorbě významně podílel a na jeho počest zdobí areál vyřezávaný vodník, kterému seděl modelem. Zdeněk byl takový vodník, že se nemusel převlékat do vodnického a vodníkem byl. Moc rádi na něj vzpomínáme. Syn Michal jde v jeho stopách. Je nejen výborný chovatel a akvarista, ale i skvělý rybář. Před lety se dokonce stal mistrem České republiky v lovu ryb na feeder.   

Pozoruhodné bylo, že na akci byli vodníci dva, jeden, který měl vystoupení a druhý, který vůbec nemluvil. Nakonec jsme se od organizátorů ze ZOO dozvěděli, že vodník byl domluven jen JEDEN a o tom druhém že vůbec nic nevědí! Takže je docela dobře možné, že se přišel podívat opravdový vodník, nejspíš z Radbuzy!! Prý i zaplatil vstupné!!!  

ZOO Plzeň děkujeme za uspořádání krásné celodenní akce. Nám, pracovníkům Západočeského ÚS ČRS a MO ČRS Plzeň 1 bylo potěšením přispět. Děti z Lochotínského a Slovanského kroužku si to včetně následující prohlídky celé naší krásné ZOO opravdu užily, stejně jako početní další návštěvníci.

 

Jiří Podskalský

Předseda odboru mládeže Zč. ÚS, předseda MO ČRS Plzeň 1 a vedoucí kroužku Slovany

Díky patří i přátelům rybářům p. Dimitrovovi, p. Soukupovi, p. Duškovi, p. Královi, p. Jeslínkové, p. Kokoškovi, p. Richterovi a p. Bílé.

Chcete  si přečíst další aktualitu nebo jít na úvodní stránku?

Chcete nám zanechat vzkaz nebo máte něco o čem by měli vědět i ostatní? Napište nám.

Dodatek_Zpč.ÚS_2024.png

Dodatek 2024

Více

Akce_prvni_povolenka_zdarma_2020.png

První povolenka pro děti zdarma

Již od roku 2014 podporuje Západočeský územní svaz ČRS zájem dětí o rybaření poskytnutím první povolenky k lovu ryb zdarma. Tato akce pokračuje i v roce 2024.

Více

Rybářský řád 2023 - 2024 Zpč. ÚS.PNG

Rybářský řád a soupis rybářských revírů 2023-2024

Více