Přihlášení do RIS

Prosincové Rybářství: Jaké lanko použít při přívlači a poděkování rybníkářům

titul1.jpg

Také poslední Rybářství tohoto roku otevře nová témata. Stejně jako v listopadu se ještě intenzivně věnujeme přívlači, zaměříme se zejména na to, jestli je lepší používat při vláčce lanka, drátky, fluorokarbony či jiné materiály. Nezapomeneme ale ani na Vánoce. Pěkný článek o vděku rybníkářům sepsal náš slovenský zpravodaj Jaroslav Šubjak.

Co rybář, to názor. To u přívlače platí v mnoha oblastech. Ale u výběru materiálu, který by měl odolat štičím (nebo jiným) zubům, se neshodne snad nikdo. A že je výběr nepřeberný, zjistíte při návštěvě kterýchkoliv rybářských potřeb. Ocel, titan (dráty nebo vlákna), wolfram, fluorokarbon, pletenka s ocelovým jádrem. A co takový plastový obal? Někde je, jinde není. Dá se určit ideální materiál? Kdepak, tak jednoduché to samozřejmě není. Ostatně, Jan Stluka vám vysvětlí proč.

481.jpg

Promrzlé ruce, cvakající zuby, chvění celého těla. I tak může vypadat zimní přívlač, při níž se brodíte sněhem. Ruce máte přesto bez rukavic, protože holé prsty cítí náznak záběru lépe než ty v rukavicích. Ale od vody se vám nechce. Je totiž silvestr, poslední den sezony! O tom, že tahle tvrdohlavost občas slaví úspěch, vás přesvědčí Václav Fikar.

441.jpg

Rybníkáři se musejí vypořádávat se stále novými problémy. Už to nejsou jenom pytláci, tedy ti dvounozí. K trablům s rybožravými predátory se přidávají také potíže s nedostatkem vody nebo mnohdy extrémně smýšlející ochránci. Přitom rybníky mimo jiné zachycují vodu v krajině, čímž jí průkazně pomáhají. Přesto se rybníkáři rok co rok vydávají při výlovech do bahna, aby nám vylovili kapra na štědrovečerní tabuli. Poděkování jim přináší Jaroslav Šubjak.

741.jpg

Informujeme také o aktuálním dění v Českém rybářském svazu. Úvodník předsedy Západočeského ÚS Jana Štípka se zaobírá koncem tištěných členských známek od příštího roku, tiskový mluvčí ČRS Lukáš Mareš vysvětluje sjednocení doby lovu přívlačí a muškařením na pstruhových revírech. V přehledné tabulce objevíte také ceny členských povolenek ČRS všech územních svaz plus Rady ČRS. Nechybí samozřejmě ani ceny povolenek celosvazových či celorepublikových a samotného MRS.

Pokračujeme v soutěži trofejních úlovků Nej! Nej! Nej! (výsledky lze u 12 kategorií sledovat na webu irybarstvi.cz online), v seriálu o velkých rybách posledních pěti dekád jsme se zaměřili na bolena, hned ve dvou článcích se zabýváme parmou a nechybí ani tradiční dávka textů o kaprařině.

161.jpg

Zkrátka, jak už jste si zvykli, na 100 stranách časopisu objeví každý to své. Předplatné pro sebe či jako vánoční dárek pro svého blízkého zařídíte snadno zde: https://www.irybarstvi.cz/predplatne/. A protože se Vánoce kvapem blíží, podívejte se také na náš e-shop. Nabízíme zábavné a edukativní publikace https://eshop.irybarstvi.cz/.

Pěkné čtení a ještě hezčí Vánoce!

Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství

Chcete  si přečíst další aktualitu nebo jít na úvodní stránku?

Chcete nám zanechat vzkaz nebo máte něco o čem by měli vědět i ostatní? Napište nám.

Dodatek_Zpč.ÚS_2024.png

Dodatek 2024

Více

Akce_prvni_povolenka_zdarma_2020.png

První povolenka pro děti zdarma

Již od roku 2014 podporuje Západočeský územní svaz ČRS zájem dětí o rybaření poskytnutím první povolenky k lovu ryb zdarma. Tato akce pokračuje i v roce 2024.

Více

Rybářský řád 2023 - 2024 Zpč. ÚS.PNG

Rybářský řád a soupis rybářských revírů 2023-2024

Více