OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Pstruzi v Předenicích

V předenické líhni místní organizace ČRS Štěnovice je živo – z 210 tisíc jiker pstruha obecného se už částečně vylíhl plůdek, který momentálně tráví žloutkový váček a pak jej čeká vysazení do pstruhových potoků západočeských místních organizací ČRS.

Líheň v Předenicích byla uvedena do provozu v roce 1982 a od počátku se zabývala hlavně umělou reprodukcí kapra, sumce a mníka, zkoušely se i další druhy ryb. V posledních letech je líheň v zimním období využita i pro inkubaci jiker pstruha obecného. Ty původně pocházejí z líhně MO ČRS Tachov, která však používá studniční vodu o vyšší teplotě než voda povrchová, inkubace proto probíhá rychleji a plůdek by byl připraven k vysazení v době, kdy v přírodě ještě nejsou vhodné podmínky. Jikry jsou proto ve stádiu očních bodů převezeny do předenické líhně se studenější vodou. Tím se jejich vývoj zpomalí a vysazení do přírodního prostředí se posune do příznivějšího období.

Líheň v Předenicích není v západočeských organizacích ČRS jediná – další jsou v Tachově, Nýrsku, Aši, Nejdku – Bernově, Mariánských Lázních, Kynšperku nad Ohří, Plané, Sušici a Plasích. Aktuálně je v těchto líhních na aparátech celkem 750 tisíc kusů pstruha obecného.

V loňském roce vyprodukovaly uvedené líhně 16 milionů kusů kapra, 1,25 milionu kusů mníka, téměř 1 milion kusů pstruha obecného, 600 tisíc kusů jelce jesena, 180 tisíc kusů štiky a 100 tisíc kusů lipana a pstruha duhového. Tyto ryby byly po dalším odchovu vysazeny do západočeských rybářských revírů.


Chcete  si přečíst další aktualitu nebo jít na úvodní stránku?

Chcete nám zanechat vzkaz, máte něco,o čem by měli vědět i ostatní?

Napište nám