Přihlášení do RIS

Pstruzi v Předenicích

V předenické líhni místní organizace ČRS Štěnovice je živo – z 210 tisíc jiker pstruha obecného se už částečně vylíhl plůdek, který momentálně tráví žloutkový váček a pak jej čeká vysazení do pstruhových potoků západočeských místních organizací ČRS.

Líheň v Předenicích byla uvedena do provozu v roce 1982 a od počátku se zabývala hlavně umělou reprodukcí kapra, sumce a mníka, zkoušely se i další druhy ryb. V posledních letech je líheň v zimním období využita i pro inkubaci jiker pstruha obecného. Ty původně pocházejí z líhně MO ČRS Tachov, která však používá studniční vodu o vyšší teplotě než voda povrchová, inkubace proto probíhá rychleji a plůdek by byl připraven k vysazení v době, kdy v přírodě ještě nejsou vhodné podmínky. Jikry jsou proto ve stádiu očních bodů převezeny do předenické líhně se studenější vodou. Tím se jejich vývoj zpomalí a vysazení do přírodního prostředí se posune do příznivějšího období.

Líheň v Předenicích není v západočeských organizacích ČRS jediná – další jsou v Tachově, Nýrsku, Aši, Nejdku – Bernově, Mariánských Lázních, Kynšperku nad Ohří, Plané, Sušici a Plasích. Aktuálně je v těchto líhních na aparátech celkem 750 tisíc kusů pstruha obecného.

V loňském roce vyprodukovaly uvedené líhně 16 milionů kusů kapra, 1,25 milionu kusů mníka, téměř 1 milion kusů pstruha obecného, 600 tisíc kusů jelce jesena, 180 tisíc kusů štiky a 100 tisíc kusů lipana a pstruha duhového. Tyto ryby byly po dalším odchovu vysazeny do západočeských rybářských revírů.