Přihlášení do RIS

Rybářské soustředění mládeže 2018

Také v letošním roce jsme počátkem prázdnin uspořádali soustředění rybářské mládeže. To má již mnohaletou tradici a proběhlo v termínu 1. až 7.července 2018 u rybníka Hroznata, který je revírem místního významu MO Třemošná a nachází se nedaleko obce Úněšov v okresu Plzeň – sever. Zúčastnilo se 32 dětí a 7 vedoucích. 

Pořadatelem akce byla MO ČRS Třemošná. Většina vedoucích pracuje ve výboru MO, mohli jsme se tak spolehnout na materiální výpomoc a zajištění dopravy pro zásobování a další obslužnost akce. 

I když děti přijížděli až v neděli 1. 7., vedoucí musí být na místě konání již od pátku. Je nutné připravit zázemí, což v praxi znamená posekat celý areál, opravit a vyčistit toalety, nachystat přívod pitné vody pro umývárnu, postavit jídelnu pro děti a zařídit další drobnosti pro zdárný průběh soustředění. Většina dětí, které se letos akce zúčastnily, navštívila soustředění již v minulých letech. Nejstarším bylo 15 let, dva nováčci byli šestiletí, zúčastnila se také dvě děvčata. 

První dny soustředění nás překvapily velice chladné noci, kdy se teploty blížily bodu mrazu, ale všichni je přečkali ve zdraví. Další dny bylo polojasno, s několika drobnými přeháňkami. Na ryby tedy ideální! Samozřejmě jsme se snažili s dětmi co nejvíce věnovat rybolovu. K tomu jsme po dohodě s hospodářem využili i přilehlé chovné rybníky, aby si každý chytil svého kapříka. Pro mnohé z dětí to byl první kapr v životě. Na rybníku Hroznata se osvědčilo jarní zarybnění. Děti nachytaly spoustu kaprů a také pěkné amury. 

Převážnou většinu ryb jsme vrátili zpět do revíru, několik zpestřilo náš jídelníček. 

 Rybolovu jsme se věnovali většinou dopoledne a večer, odpoledne jsme pořádali různé sportovní a vědomostní soutěže. Při turistických výletech jsme navštívili přilehlé obce Úněšov a Podmokly. Společně jsme vázali háčky a udice, poznávali ryby, rostliny a živočichy ze známých karet a děti také absolvovaly test znalostí rybářského řádu.    

Vše rychle uteklo, poslední den jsme vyhlásili výsledky jednotlivých soutěží, připravili táborák, u kterého jsme čekali na tmu a tolik oblíbeného a zároveň obávaného bobříka odvahy. Nakonec ho většina dětí zvládla a dlouho do noci se všichni dělili o zážitky u ohně. 

 Letošní soustředění patřilo mezi ty vydařené. Počasí přálo, ryby braly a vedoucí spolu s dětmi vytvořili společnou partu, kde funguje spíše kamarádský vztah, než neustálé mentorování. Co víc si můžeme přát? Snad abychom se všichni setkali zase příští rok! 

Za vedoucí soustředění Jan Bělohradský.