Přihlášení do RIS

Dobrovolníci budou uklízet okolí Klabavské nádrže. Přijďte pomoci i Vy!

Český svaz ochránců přírody v Rokycanech, Český rybářský svaz, z. s., místní organizace Rokycany, Povodí Vltavy, s.p. a řada dobrovolníků bude v sobotu 22. dubna uklízet okolí Klabavské nádrže. Stane se tak v rámci kampaně „Ukliďme svět, ukliďme Česko“, jejíž cílem není jen úklid přírody, ale i výchova veřejnosti k okolnímu prostředí. Obliba této kampaně rok od roku vzrůstá a je chvályhodné, že podobných uklízecích akcí přibývá. Neorganizují je však jen ochránci přírody, ale řada jiných subjektů, což je jistě dobře. V současné době je již zaregistrováno přes 2000 akcí, do kterých se můžete zapojit i Vy. Bližší informace najdete na www.uklidmesvet.cz .

Klabavská nádrž nedaleko Rokycan je známou zastávkou celé řady opeřenců při jarních a podzimních tazích. Máte-li štěstí, setkáte se zde s kormorány, volavkami, orlovci či jinými zajímavými druhy, orla mořského nevyjímaje. Vodní plocha je však také rájem rybářů. Jdete-li okolo, jistě na některého vyznavače Petrova cechu narazíte, jak tiše sleduje, až mu nějaká ryba zabere.


Klabavská nádrž je však silně znečištěna různými odpadky z plastů či dalšími naplaveninami. Proto vznikl nápad zorganizovat úklid okolí Klabavské nádrže, do kterého se může zapojit každý. Vzhledem k tomu, že se na znečištění tohoto kousku Modré planety podílejí především lidé z blízkosti vodního toku, který vede do Klabavské nádrže, vyzýváme všechny lidi dobré vůle, aby nám přišli s úklidem pomoci.

Sraz zájemců je v 9.00 hodin před sídlem rokycanských ochránců přírody ve Švermově ulici 748/II v Rokycanech. Odtud se společně autobusem dopravíme ke Klabavské nádrži. Pro ty, kteří se na Klabavu dopraví vlastními prostředky, je sraz v 9.30 před domem hrázného p. Groskopfa - Klabava čp. 31. Zde pak bude probíhat úklid, který završí společný táborák a zhodnocení akce. S návratem je počítáno odpoledne, ale není vyloučeno, že skončíme dříve. Doporučujeme se tedy vhodně obléci, vybavit se pevnější obuví a především nezapomenout na rukavice. Organizátoři zajistí pytle na odpad, jeho odvoz k likvidaci, občerstvení a drobné upomínkové předměty.

Je nutné připomenout, že uklízecí akci organizujeme každý rok a vždy se setkává s velkým ohlasem. Stovky naplněných pytlů s různými odpadky, desítky kol, lodí či jiných věcí – to bývá obrázek, který lze vidět. Díky obětavosti a náklonnosti všech, kteří přijdou pomoci, se alespoň na nějaký čas Klabavská nádrž stane krásnou.  Přijďte nám tedy i Vy pomoci uklidit nepořádek po jiných. 

Pavel MOULIS

předseda ZO ČSOP Rokycany