Přihlášení do RIS

Únorové Rybářství: Průšvih jménem kormorán

RY02_obalka11.jpg

Žádný z rybářů ho nevidí rád. Tmavé tělo, až metr a půl dlouhé rozpětí křídel a nenasytný zahnutý zobák. Když se pustíme do zkoumání našeho nepřítele zblízka, budeme nemile překvapeni. Kormorán je totiž elitní útočník. Únorové Rybářství ho představuje komplexně – jeho inteligenci, vytrvalost, taktiku při lovu. Kromě toho se v Rybářství zabýváme trávicí soustavou ryb, kdysi oblíbenými dětskými pruty Tokoz nebo třeba zážitkem z lovu vyzy velké.

„Pozorování a focení vodního ptactva, hlavně kormoránů se věnuji dlouhé roky. Čím víc se však kormorány zabývám a sleduju je v přirozeném prostřední, zejména při lovu kořisti, tím víc obdivuju jedinečnost těchto zdánlivě nenápadných predátorů,“ píše Jaroslav Šubjak ve svém článku únorového Rybářství.

321.jpg

Prozradí, jaké lovící strategie při pohledu ze svého úkrytu vypozoroval. Vysvětlí, proč nesouhlasí s běžně uváděnou spotřebou kormorána půl kilogramu ryb denně na kus. A pozastaví se nad tím, jak může někdo tvrdit, že si s takto soustředěným predačním tlakem příroda poradí. Nejde totiž pouze o ryby, které až 1 500 000 kormoránů, kteří se po Evropě pohybují, spotřebují. Ale také o ryby, které následkem stresu z lovu či kvůli vytažení na břeh zahynou.

Že je potřeba jednat, si uvědomuje nejeden odborník. Docent Martin Čech z Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích se proto pokusil použít na českých říčkách strategii provazo-fáborkových zábran, kterou vynalezli dánští vědci. Jak se jemu a jeho týmu dařilo?

401.jpg

Ovšem nejen kormorány je únorové Rybářství živo. Rybaření je také o velkých zážitcích. Jeden z nich prožila manželka Zdeňka Hofmana Lenka, která po úmorné bitvě zdolala vyzu velkou; společně s Mirkem Brátem nahlédnete pod hladinu moře na Madeiře, kde se rozhodli pomocí vyřazené korvety vytvořit nový umělý útes.

641.jpg

Zvídaví rybáři se jistě rádi začtou do článku profesora Petra Spurného, který tentokrát rozebírá trávicí soustavu ryb. Ti zkušenější pak mohou zavzpomínat na dětské pruty, které kdysi vyráběla známá značka Tokoz, a předplatitelé si zkontrolují, zda nevyhráli jednu z 50 cen ve velké celoroční soutěži. Hlavní cenou je zájezd do Norska pro dvě osoby a vyhrát můžete mimo jiné i celosvazovou povolenku na revírech ČRS.

721.jpg

Věřím, že i tentokrát naleznete v Rybářství mnoho zajímavých a hodnotných informací. A také zábavy. Kdybyste si chtěli únorové Rybářství objednat, můžete tak učinit na našem e-shopu (https://irybarstvi.cz/e-shop/). Předplatné pak můžete zařídit pod tímto odkazem: https://irybarstvi.cz/predplatne/.

Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství

Chcete  si přečíst další aktualitu nebo jít na úvodní stránku?

Chcete nám zanechat vzkaz nebo máte něco o čem by měli vědět i ostatní? Napište nám.

Dodatek_Zpč.ÚS_2024.png

Dodatek 2024

Více

Akce_prvni_povolenka_zdarma_2020.png

První povolenka pro děti zdarma

Již od roku 2014 podporuje Západočeský územní svaz ČRS zájem dětí o rybaření poskytnutím první povolenky k lovu ryb zdarma. Tato akce pokračuje i v roce 2024.

Více

Rybářský řád 2023 - 2024 Zpč. ÚS.PNG

Rybářský řád a soupis rybářských revírů 2023-2024

Více