Přihlášení do RIS

Únorové Rybářství: Obří pstruh potoční, svazové líhně a rozmanité tvary rybích těl

Únor 20221.jpg

Jako každý měsíc, i v únorovém Rybářství se zabýváme hned několika tématy. Šťastný lovec Filip Apjár nám popíše, jak ulovil svého monstrózního pstruha potočního, zabývat se budeme svazovými líhněmi, potenciálním rybolovem na důlních jezerech a v hodině biologie se poznáme rozličné tvary rybích těl a jejich ploutví.

Úlovek, který zdobí obálku únorového Rybářství, měří skoro metr. Úspěšný lovec ho nejdříve spatřil ve vodě a doběhl pro své kamarády, aby jim ho ukázal. Bál se, že tak velkou rybu už nikdy neuvidí. Až pak si na pstruha troufl s nástrahou. Jak probíhal zprvu marný boj, jaký byl souboj a co se odehrávalo po něm?

moby dick.jpg

Někdejší jednatel ČRS a současný předseda Západočeského ÚS inženýr Jan Štípek je pravidelným korespondentem do Rybářství. Tentokrát se zaměřil na tematiku svazových líhní. Víte, kolik jich pod hlavičkou ČRS funguje celkem? A které územní svazy jich mají nejvíce a nejméně? A na kterou rybu se většina z nich zaměřuje?

Vědci z Biologického centra Akademie věd České republiky se zabývali tím, zda by bylo vzhledem k čistotě vody vhodné provozovat na důlních jezerech rybaření. Výsledky svého bádání zveřejňují v druhém dílu svého pojednání.

RY02_44-47 jezera1.jpg

V dalším ze svých článků o biologii ryb se profesor Petr Spurný tentokrát zaměří na rozmanité tvary rybích těl. Představí tvary vřetenovité, kuželovité, hadovité, ale také bizarní a nejeden přechodný tvar. Mimo jiné popíše fascinující proměnu platýse.

RY02_36-40 biologie1.jpg

Kromě těchto témat se můžete naučit vázat nymfy.

nymfy.jpg

Postoupíme ve výrobě vlastního wobblera, zjistíme další rizika při zahraniční výpravě nebo se dozvíme, o které rybě Karel Slavoj Amerling ve své knize Fauna čili zvířena česká z roku 1852 psal: „Život má houževnatý a drží se tedy v mělčinách i v zimě blízko ledu v blátě, takže snadno loviti lze (…) Slove také švec, pro špínu jako na přezdívku, jelikož se v blátě válí a blátem smrdí“. Tipujete kapra? Kdepak.

Na 100 stranách Rybářství objevíte témat samozřejmě mnohem víc. Únorové Rybářství můžete pořídit zde: https://irybarstvi.cz/e-shop/. Předplatné můžete zařídit zde: https://irybarstvi.cz/predplatne/. Připomínáme, že děti do 15 let mohou získat předplatné pro první rok s 50% slevou!

Ondřej Cupal
Šéfredaktor Rybářství

Chcete  si přečíst další aktualitu nebo jít na úvodní stránku?

Chcete nám zanechat vzkaz nebo máte něco o čem by měli vědět i ostatní? Napište nám.

Dodatek_Zpč.ÚS_2024.png

Dodatek 2024

Více

Akce_prvni_povolenka_zdarma_2020.png

První povolenka pro děti zdarma

Již od roku 2014 podporuje Západočeský územní svaz ČRS zájem dětí o rybaření poskytnutím první povolenky k lovu ryb zdarma. Tato akce pokračuje i v roce 2024.

Více

Rybářský řád 2023 - 2024 Zpč. ÚS.PNG

Rybářský řád a soupis rybářských revírů 2023-2024

Více