Přihlášení do RIS

Západočeské kolo ZLATÉ UDICE - Domažlice 2022

foto 9.jpg

Rybářská olympiáda, kterou nazýváme Zlatá udice, si drží mezi mladými rybáři popularitu přes 40 let. Družstva závodí v rybářských znalostech, rybolovné technice a lovu ryb na plavanou. ZU probíhá na třech úrovních. Okresní, Krajská (u nás Územní, protože pokrývá Plzeňský a Karlovarský kraj) a nejvyšší, Národní, jíž se účastní krajská družstva ČRS a jedno družstvo MRS (Jihomoravský kraj).

27. - 29. května 2022 proběhlo územní kolo Zlaté udice pro Západní Čechy. Jako hostitel se jí ujala MO ČRS Domažlice, tým vedený Martinem Bejmem, Lukášem Kalousem a Hynkem Hanáčikem. Na podobných akcích spolupracuje celý Odbor mládeže Zpč. ÚS, ale hlavní zátěž spočívá na bedrech pořadatelů. Musí dětem, vedoucím a servisnímu týmu zajistit ubytování, stravování, prostory pro znalostní soutěž, vyhovující hřiště na soutěž v rybolovné technice, dostatečně rozlehlou lokalitu pro závod v plavané a sociální zázemí během závodů. Díky odkladům soutěže v roce 2020 a 2021 měli pořadatelé dostatek času na doladění nejmenších detailů a bylo to opravdu znát. Všechno bylo perfektně připravené.

V pátek se účastníci sjeli do kempu Babylon u Domažlic, k ubytování posloužily chatky. V 16,00 se konal nástup sedmi zúčastněných družstev při slavnostním zahájení promluvili předseda Odboru mládeže ÚS Jiří Podskalský, jednatel ÚS Martin Bílý a předseda MO Domažlice Karel Amerling. Hlavní pořadatel Martin Bejm seznámil všechny s programem, hlavní rozhodčí, oblíbený veterán Václav Váchal složil spolu se Standou Schleissem rozhodcovský a závodnický slib a mohlo se začít. K dispozici byla prostorná klubovna a pergoly, kde se podávala snídaně, v klubovně děti absolvovaly soutěž ve znalostech, po dva večery tam pak jednal Odbor mládeže. Velmi atraktivní bývá soutěž "poznávačka", kdy děti určují 20 ryb, 15 rostlin a 15 živočichů. Vše živé exempláře. Na jejich přípravě tradičně spolupracují kolegové z Horšovského Týna Josef Jandík (letos zajištění desítek akvárií) a Emanuelové Svobodové otec a syn, kteří nashromáždili a vystavili exponáty. Nejlepších výsledků tradičně dosahují zkušení dorostenci. Nejlepší z nich, Jakub Krutina získal 190 z 200 možných bodů. v testu pak 96 ze sta a v rybářských znalostech zvítězil. Mezi žáky byl nejlepší Pavel Potfaj (92+75bodů), mezi dívkami excelovala Helena Vejvančická (82+58bodů).

V sobotu jsme přejeli do Domažlic, kde má v lokalitě u rybníka Tři Vrby sídlo MO Domažlice. Zde bylo zázemí pro stravování a proběhl zde závod v plavané. Pořadatelům se podařilo zajistit velký stan s lavicemi, který pak v neděli velmi pomohl při průtrži mračen a bouřce, která nám o hodinu zkrátila chytání. Počasí bylo dost chladné a tak děti ocenily přístup do klubovny domažlické rybářské mládeže, kde se ohřály u roztopených kamen. Místy nebylo snadné ulovit rybu, nakonec si ale většina dětí poradila. Občas zabodovaly náhodné úlovky těžších ryb, ale i bezrybkové se našli.

Závod v rybolovné technice proběhl na fotbalovém travnatém hřišti v obci Luženice. Místní nás přijali vlídně a se zájmem pozorovali, co se to na hřišti děje. Pod vedením Josefa Barona a Václava Váchala děti absolvovaly pětiboj, tedy disciplíny: skish zátěž, Arenberg, dálka zátěž, muška skish a muška dálka. Mezi dorostenci zvítězil Stanislav Schleiss s 389 body, vítězný žák Pavel Potfaj získal 287,4 bodu a první dívka Helena Vejvančická 179,84 bodu.

Zajímavou novinkou bylo rozdělení závodu v plavané do dvou dnů, přičemž rybolovná technika se házela v sobotu odpoledne.

V páteční a sobotní večer proběhly schůze odboru mládeže, kde bylo probráno aktuální dění a koncepce odboru ve spolupráci se sportovními odbory. Byl zpracován návrh složení odboru do nastávajícího volebního období a předložen vedení ÚS.

V neděli pokračoval závod v plavané druhým kolem. Vypadalo to, že se počasí umoudřilo, i ryby braly lépe, ale hodinu před koncem se přihnaly mraky a liják s bouřkou přinutil pořadatele závod ukončit. Bylo nezbytné nechat vše ležet na místě a spěchat pod střechu. Bylo to správné rozhodnutí, grafitový materiál je nejlepším hromosvodem.

Výsledky plavané se vypočítávají sektorovým způsobem. Mezi dorostenci byl nejlepší Jakub Krutina s dvěma druhými místy a 7565g ryb, mezi žáky Václav Sýkora (1+1)3550g, Helena Vejvančická zvítězila se součtem pořadí 1+1 a 5870g ryb.

V celkovém hodnocení zlaté udice jsou výsledky následující:

ZU 1.PNG

ZU 2.PNG

ZU 3.PNG

Vyhlášení výsledků provedli Jiří Podskalský, Karel Amerling, Václav Louda pod dohledem místního hastrmana Karla, který na Vrbách sídlí už od padesátých let.

I přes jistou nepřízeň počasí hodnotíme akci jako perfektní. Výborné zázemí, vynikající, s láskou připravené a vydávané jídlo, bezkonfliktní průběh soutěží, co víc si přát. Těšíme se, že i nadcházející akce proběhnou v podobně přátelském duchu.

Bylo sestaveno družstvo pro Národní kolo ZU ve Vodňanech, vedoucím družstva byl jmenován Jan Hozman.

Děkujeme pořadatelům, MO ČRS Domažlice, Zpč. územnímu svazu, odboru mládeže a firmě MIVARDI za poskytnutí věcných cen za sponzorské ceny.

 

Jiří Podskalský

předseda Odboru mládeže Zpč. ÚS

Chcete  si přečíst další aktualitu nebo jít na úvodní stránku?

Chcete nám zanechat vzkaz nebo máte něco o čem by měli vědět i ostatní? Napište nám.

Dodatek_Zpč.ÚS_2024.png

Dodatek 2024

Více

Akce_prvni_povolenka_zdarma_2020.png

První povolenka pro děti zdarma

Již od roku 2014 podporuje Západočeský územní svaz ČRS zájem dětí o rybaření poskytnutím první povolenky k lovu ryb zdarma. Tato akce pokračuje i v roce 2024.

Více

Rybářský řád 2023 - 2024 Zpč. ÚS.PNG

Rybářský řád a soupis rybářských revírů 2023-2024

Více