Přihlášení do RIS

Zarybnění rybářských revírů probíhá i přes nepříznivou situaci

DSC_0677.JPG

Lidé mají svá onemocnění, stejně tak ryby. Jednou se skloňuje Herpesvizóza Koi (způsobuje koi herpesvirus, patřící do čeledi Herpesviridae) či Virová hemoragická septikémie (původce RNA virus patřící do čeledi Rhabdoviridae, rod Novirhabdovirus) u ryb, v současnosti je hlavním nepřítelem koronavirus (nový typ koronaviru způsobující u lidí nemoc COVID-19). Jak u ryb, tak u člověka stojí za vším viry …..

Neskutečně rychlá expanze koronaviru, a s tím související opatření, se omezujícím způsobem dotýkají všech občanů ČR, rybáře nevyjímaje. Zatím je i v rámci vyhlášené celostátní karantény povolen pobyt v přírodě, který umožňuje rybářům individuální rybolov (hromadné rybářské závody a další spolkové akce jsou zrušeny). Je to velmi rozumné řešení. U vody je totiž pravděpodobnější chytit rybu, než – na rozdíl od obchodu či autobusu – koronavirus. Rybolov, který je nedílně spojený s pobytem v přírodě tak alespoň trochu přispívá ke snížení pravděpodobnosti kontaminace koronavirem. Rybáři ve spolcích totiž představují více jak 3 % populace.

Západočeské rybáře chceme ujistit, že přes problematickou situaci probíhá v nezměněné míře plánované jarní zarybnění rybářských revírů. Jen o minulém víkendu (14. – 15.3.2020) bylo do revírů v užívání Západočeského územního svazu ČRS vysazeno 2550 kg tržního kapra o průměrné hmotnosti 1,6 kg, dále 230 kg tržních štik, 70 kg candáta obecného, 200 kg bílé ryby a 50 kg pstruha obecného v trofejních velikostech. Další výlovy i zarybnění revírů nás čekají, přírodní procesy se nezastavily a chovné rybníky či produkci líhní nelze ponechat svému osudu. Do revírů se i letos dostane obvyklá porce násad. Rybářům doporučujeme využít volný čas pobytem u vody, v přírodě. A důrazně připomínáme - individuálně, nikoliv ve skupinách a co nejdále od ostatních lidí!

Přejeme příjemné chvíle strávené u západočeských rybářských revírů, samozřejmě v rámci možností současné situace a při respektování hygienických zásad.

Petrův zdar!