OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Výtěr okouna říčního v MO ČRS Aš

 20200415_182547.jpg

Již druhým rokem se místní organizace v Aši zabývá umělým výtěrem okouna. Generační okoun se získává při jarních výlovech komorových rybníků. Následně je převezen do sádky, kde je rozdělen dle pohlaví, aby nedošlo k nekontrolovatelnému výtěru již v sádce. Okouni se totiž třou v průběhu celého měsíce dubna. Jako výtěrový podklad mu klidně poslouží v sádce vodní rostliny popřípadě hrubší kamínky, na které klade jikerné provazce.

V polovině dubna se ryby přemístí ze sádek do líhně, kde opět musí být rozděleny dle pohlaví a přistoupí se k hormonálnímu ošetření. Zhruba po třech dnech po hormonální stimulaci se začíná s umělým výtěrem. Nejdříve jikernačky a poté mlíčáci. Okouni jako jediní zástupci u nás kladou jikry v provazcích mezi větve nebo popřípadě na kamení. Tím pádem inkubace jejich jiker neprobíhá v klasických inkubačních přístrojích (láhve, vložky), ale ve žlabu v košíčcích. Zhruba po 7 – 10 dnech, se z jikerných provazců kulí malí okounci, kteří ihned po opuštění jikerného obalu plavou a vyhledávají potravu. Tito jedinci jsou již připraveni k dalšímu odchovu v rybnících. V podzimních měsících dosahuje plůdek zhruba 8 – 10 cm a slouží k zarybňování rybářských revírů.


Krátké video z výtěru okouna říčního

Chcete  si přečíst další aktualitu nebo jít na úvodní stránku?

Chcete nám zanechat vzkaz, máte něco,o čem by měli vědět i ostatní? Napište nám.

Červencové Rybářství

Nedostatek pstruhů a lipanů v našich řekách je téma, kterému se v Rybářství věnujeme delší čas. Tentokrát své poznatky představí hospodář MRS Petr Spurný a na naše otázky odpoví předseda hospodářského odboru ČRS Václav Horák.

Více

prvni_povolenka_zdarma_1.png

První povolenka pro děti zdarma

Již od roku 2014 podporuje Západočeský územní svaz ČRS zájem dětí o rybaření poskytnutím první povolenky k lovu ryb zdarma. Tato akce pokračuje i v roce 2020.

Více

00002241_samolepka_2.jpg

Akce časopisu Rybářství. Tři měsíce předplatného pro děti zdarma!

Máte doma malého rybáře, kterého baví objevovat kouzlo přírody, napětí z lovu a raduje se z každého úlovku? Chtěli byste, aby se o svém koníčku dozvěděl víc?

Více